Uwielbiam jazz! Zwłaszcza wtedy, gdy mam możliwość „posmakowania” go na żywo – zupełnie inny odbiór. A gdy do tego ową muzykę wykonują moi ulubieńcy, to już w ogóle euforia, jakich mało – ciary, ach, te ciaaary ;) I tak się składa, że po raz kolejny nie muszę wyjeżdżać z Ełku, by dać się ponieść ww. emocjom (to i tak na chwilę obecną byłoby pewnie niemożliwe). I nie – nie będzie to kolejny koncert w Jazz Club Papaja (choć też bym nie pogardziła). No dobra – czas na konkret. Ełk Jazz Festival już za tydzień!

ełk jazz festival

Organizatorem tego wyjątkowego wydarzenia jest Ełckie Centrum Kultury i Urząd Miasta Ełku. Jednak pomysłodawczynią, jak i kierownikiem artystycznym festiwalu jest Magda Kantowicz – ta sama, która odpowiada za koncerty w Jazz Club Papaja. Nie dziwi mnie więc wcale, że udało jej się zaprosić do Ełku TAKIE nazwiska! Magda wie, co dobre i wie, czym karmić głodnych muzycznych wrażeń :) Zerknijcie niżej.

Ełk Jazz Festival – dzień I

23.07.2017 g. 18.00 Sala widowiskowa ECK | cena biletu: 90 zł

LESZEK MOŻDŻER Solo

Leszek Możdżer to jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich muzyków jazzowych. Pianista światowej klasy, którego miałam już przyjemność posłuchać na żywo, również solo, i co zdecydowanie chciałabym powtórzyć. Nagrywał i koncertował (nadal zresztą to robi!) z największymi (tak w Polsce, jak i za granicą), tj. z Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Michałem Urbaniakiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Anną Marią Jopek, Janem A.P. Kaczmarkiem, Patem Methenym, Marcusem Millerem, Davidem Gilmourem, Johnem Scofieldem i wieloma, wieloma innymi, których nie sposób tu wszystkich wymienić. Jedno jest pewne – warto!

Ełk Jazz Festival – dzień II

28.07.2017 g. 20.30 Amfiteatr ECK | cena biletu: 90 zł

DOROTA MIŚKIEWICZ Piano.pl

Bardzo, ale to bardzo lubię brzmienie głosu Doroty Miśkiewicz. Potrafi ukoić. Serio. I ta jej cudowna umiejętność nawiązywania kontaktu z publicznością – nie każdy ma do tego dar! Dorota zaś pięknie oczarowuje swoich słuchaczy, bez względu na to, czy w danym momencie do nich mówi, czy śpiewa… Miałam okazję się o tym przekonać osobiście, toteż poświadczam, że tak właśnie jest, jak piszę :)

No i teraz ten projekt, którym Dorota składa hołd polskiej pianistyce. Piano.pl. Koncert, który odbył się 16 maja 2016 r. w Teatrze Roma, a podczas którego wystąpiło z nią 13 pianistów, wykonując zupełnie nowe aranżacje znanych piosenek, należących do kanonu polskiej muzyki. Materiał z koncertu został zarejestrowany i wydany na płytach CD i DVD (muszę w końcu nabyć!).

W Ełku (w nieco uboższym składzie) wystąpi z towarzyszeniem uwielbianego przeze mnie kwartetu smyczkowego Atom String Quartet oraz pianistów trzech pokoleń: Włodzimierza Nahornego, Marcina Wasilewskiego (kolejny mój ulubieniec!) oraz Dominika Wani. Jedno jest pewne – warto!

MICHAEL PATCHES STEWART Quintet

w składzie (cud, miód, malina!) :
Michael Patches Stewart | Cezary Konrad | Jan Smoczyński |
 Michał Barański | Radek Nowicki

Co by się za dużo nie rozpisywać, to polecam przejrzeć inne moje wpisy na temat koncertów z jego udziałem :) Jedno jest pewne – warto!

Ełk Jazz Festival – dzień III

29.07.2017 g. 20.30 Amfiteatr ECK | cena biletu: 90 zł

ANNA MARIA JOPEK Quartet

w składzie (no muszę się powtórzyć: cud, miód, malina!):
Anna Maria Jopek | Robert Kubiszyn | Krzysztof Herdzin | Paweł Dobrowolski

Czy jest tu ktokolwiek, kto nie kojarzy tej wokalistki? Nie sądzę. I bardzo słusznie. Wszak nagrywa i koncertuje na całym świecie – niedawno nawet ze Stingiem! Absolutnie cudowna. Absolutnie wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju. Na żywo jeszcze nie słyszałam, ale… Jedno jest pewne – warto!

WOJTEK MAZOLEWSKI Quintet

w składzie:
Wojtek Mazolewski | Joanna Duda | Marek Pospieszalski | Cyprian Baszyński | Qba Janicki

Nie było mnie na ich koncercie w Jazz Club Papaja i do dziś bardzo, bardzo żałuję! Ale mam płyty (również zespołu Pink Freud, którego Wojtek Mazolewski jest liderem) i zasłuchuję się w nich bardzo często. Tyle w nich pozytywnej, zarażającej wręcz energii! Coś niebywałego. Lekarstwo na wszelkie smutki ;) Jedno jest pewne – warto! 

To kto się wybiera?

Po więcej informacji odsyłam na fanpage festiwalu. Dodam tylko, że w przerwie pomiędzy koncertami odbędą się wywiady i spotkania z artystami – czyli coś, czego nie można przegapić! Poza tym czas pomiędzy 23 a 28 lipca ma być wypełniony wydarzeniami towarzyszącymi, oczywiście związanymi z jazzem, jednak póki co organizator nie zdradził szczegółów… Czekam więc :)

*Grafiki wykorzystane w tym wpisie są własnością organizatora festiwalu.
Bo piękne rzeczy dzieją się w kulturze (i warto się nimi dzielić).