Jest tyle miejsc, które warto zwiedzić, a które są na tzw. wyciągnięcie ręki. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że tuż obok nas znajdują się TAKIE atrakcje. Ja sama mam tak okropne zaległości w tym temacie, że aż wstyd się przyznawać. Jednak jak to mówią: co się odwlecze… No właśnie – czas najwyższy poznać nasze regionalne, mazurskie, jak i te po sąsiedzku, CIEKAWE MIEJSCA, takie jak np. Muzeum Mleka w Grajewie. Miejsca przyjazne rodzinom z dziećmi. Miejsca, do których mogę zabrać moją Lidię. Wszak jako Kulturalna Mama chcę, by doświadczała jak najwięcej i muszę, CHCĘ jej to umożliwiać. A że wspaniała z niej turystka (co zdążyła już wcześniej udowodnić), to tylko mnie motywuje do dalszych poszukiwań nowych miejsc i wrażeń.

Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie

Na początku tego miesiąca, korzystając z pięknej, iście letniej pogody, postanowiliśmy zjeść na mieście, z cudnym widokiem na nasze ełckie jezioro, po czym (dość spontanicznie) obraliśmy cel – Muzeum Mleka w Grajewie.

Przyznaję, że już dawno chciałam tam pojechać. Słyszałam wiele pochlebnych opinii o tym miejscu i musiałam sprawdzić, czy rzeczywiście na nie zasługuje. Tym bardziej, że mieszkamy w Ełku, do Grajewa mamy więc jakieś 30 minut drogi.

Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie to dość młoda i jedyna tego typu placówka w Polsce – powstała bowiem w 2016 r. jako oddział Grajewskiego Centrum Kultury.

Jeszcze przed wejściem do budynku przywitały nas… krowy. ;) Oczywiście nie były one prawdziwe, ale i tak zachwyciły Lidię. Z każdą się przywitała, dokładnie obejrzała, po czym szybciutko poleciała dalej, sprawdzić, co jeszcze na nią czeka. A trzeba przyznać, że czekało całkiem sporo. Cała ekspozycja wewnątrz muzeum została bowiem podzielona na konkretne, multimedialne i interaktywne strefy, traktujące o mleku oraz tradycji jego przetwórstwa. Każdy zwiedzający mógł znaleźć coś dla siebie, tak dorosły, jak i dziecko. I za to wielki plus.

Trasa zwiedzania – strefy

  • ŁĄKA, czyli kolorowe zwierzęta na sztucznej trawce i krowy na wielkich ekranach + historia picia mleka i jego przetworów na małych ekranikach (Lidia oszalała, jak mniemam z zachwytu. I tak już do końca).
  • HISTORIA I KULTURA, czyli rewolucja, jaką przeszło mleko oraz wykorzystanie motywu mleka w sztuce + gry multimedialne i zręcznościowe (ta strefa jakoś najmniej przypadła Lidii do gustu, także szybko przeszliśmy do następnej).
  • POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI, czyli imitacja obory + ręczne dojenie krowy – PRAWDZIWY HIT :) + wystawa urządzeń i maszyn mleczarskich.
  • DROGA MLEKA, czyli jak wygląda produkcja mleka w Polsce + zabawy interaktywne dla dzieci i historia spółdzielni mleczarskich.
  • BAR MLECZNY, czyli powrót do czasów PRL-u + urywki znanych polskich komedii z tego okresu (o dziwo, Lidia w wielkim skupieniu – nie można jej było przeszkadzać w słuchaniu).
  • LABORATORIUM, czyli odpowiedzi na pytania: Skąd się biorą dziury w serze? Dlaczego mleko jest białe? oraz wiele, wiele innych.
  • MLEKO NA CO DZIEŃ, czyli produkty mleczne oraz ich zastosowanie w żywieniu, kosmetyce i medycynie (Lidia chciała „świsnąć” jeden z eksponatów – butelkę po mleku – ale cudem udało nam się do tego nie dopuścić, uff).

    A na dokładkę: chwila relaksu w mini salce kinowej oraz krótki quiz sprawdzający zdobytą wiedzę.


muzeum mleka w grajewie

Informacje dodatkowe

Muzeum jest czynne codziennie w godzinach 10.00-18.00.

Cennik: 
16 zł bilet normalny | 12 zł bilet ulgowy 
45 zł bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci)
Dzieci do lat 3 – bezpłatnie

Więcej na stronie Muzeum Mleka: TUTAJ

Podsumowując: jeżeli będziecie w okolicy, to warto dopisać to miejsce do swojej listy miejsc do zwiedzenia. Myślę, że nie pożałujecie (mimo że długo tam nie zabawicie), a i Wasze pociechy będą miały dużą frajdę. Wiedza połączona z zabawą – toż to najlepsze połączenie z możliwych. Magnes z krową na pamiątkę też tam kupicie, wiadomo. ;) Polecam.

muzeum mleka w grajewie

Bo piękne rzeczy dzieją się w kulturze (i warto się nimi dzielić).