Comiesięczny cykl na blogu, w którym wybieram nadchodzące premiery książkowe, na które warto zwrócić uwagę (wybór subiektywny). Książki różne pod względem tematycznym, które z różnych przyczyn sama zapragnęłam mieć w swojej biblioteczce (choćby tej na czytniku). Nie zabraknie również pozycji skierowanych do najmłodszych – wszak miano kulturalnej mamy zobowiązuje. Korzystajcie i koniecznie podzielcie się swoimi wyborami!
PREMIERY KSIĄŻKOWE | STYCZEŃ 2021
Wszystko, czego o sobie nie wiemy
Judith Lennox
wyd. Prószyński i S-ka
Za wydawcą: Zapierająca dech w piersiach burzliwa historia miłosna o ukrytych namiętnościach i rodzinnych sekretach.
„Wszystko, czego o sobie nie wiemy” to pełna dramatyzmu i intryg hipnotyzująca opowieść, która wyszła spod pióra autorki „Okruchów życia” i „Żony jubilera”.
Boże Narodzenie 1937 roku. W Szkocji umiera Hugh Craxton, ojciec Thei i Rowan. Siostry, osierocone w dzieciństwie przez matkę, zaznały już cierpienia po stracie bliskiej osoby, nie przeczuwają jednak, jakie mroczne sekrety ujawni śmierć drugiego z rodziców…
W Londynie mieszka bowiem Sophie i jej dwóch synów z małżeństwa z Craxtonem. Żadna z rodzin nie ma pojęcia o istnieniu tej drugiej.
Rodzinne tajemnice, problemy małżeńskie i wybuch drugiej wojny światowej – wszystko to na zawsze zmieni losy trzech kobiet. Aby móc odnaleźć drogę do szczęścia, będą musiały najpierw stawić czoło wszystkiemu, czego o sobie nie wiedzą…
TUTAJ znajdziecie dobrą ofertę.
Wybrańcy
Veronica Roth
wyd. Media Rodzina
Za wydawcą: Wybrańcy nadchodzą, a Veronica Roth powraca w wielkim stylu!
Cykle Niezgodna, a następnie drugi – Naznaczeni śmiercią – podbiły serca czytelników na całym świecie. Teraz rewelacyjna Veronica Roth powraca – silniejsza niż kiedykolwiek przedtem – z nową dylogią dla młodych dorosłych (young adult).
„Wybrańcy” zaczynają się tym, czym inne powieści się kończą – zwycięstwem bohaterów nad potężnym przeciwnikiem. Bowiem piętnaście lat wcześniej piątka zwykłych nastolatków została wskazana proroctwem do walki z Mrocznym – potężnym bytem niosącym zniszczenie Ameryce. Mroczny zrównał z ziemią całe miasta i zamordował tysiące ludzi.
Wybrańcy, bo takie miano zyskała piątka nastolatków, poświęcili wiele, by go pokonać. Po upadku Mrocznego świat wrócił do normalności… dla wszystkich poza nimi. Bo co można zrobić, jeśli jest się celebrytą z magicznym wykształceniem, kiedy nie ma już na nie zapotrzebowania? Ale czy na pewno?
W sposób niezrównany, nowatorski i niesamowicie wciągający Veronica Roth wraca do swoich korzeni. Korzystając z najlepszych elementów takich gatunków, jak urban thriller, science fiction i fantasy, tworzy silną bohaterkę, Sloane Andrews, która jest gotowa poświęcić wszystko w walce o przyjaźń i… miłość.
TUTAJ znajdziecie dobrą ofertę.
Dom samobójców
Charlie Donlea
wyd. Filia
Za wydawcą: TO NIE BYŁA BANDA DZIECIAKÓW IGRAJĄCA Z OGNIEM. TO BYŁA CHOLERNA RZEŹ.
INTERNAT PEŁEN TAJEMNIC, PODWÓJNE MORDERSTWO SPRZED ROKU I SAMOBÓJSTWA WŚRÓD TYCH, KTÓRZY PRZEŻYLI.
Rok temu na terenie prestiżowej szkoły z internatem doszło do straszliwej rzezi. W starym domu nauczycielskim zamordowano dwóch uczniów.
Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Między innymi to, dlaczego niektórzy z uczniów, którzy przeżyli tamtą przerażającą noc, wracają do opuszczonego domu i odbierają sobie życie?
Rekonstruktor sądowy Rory Moore i partnerujący jej psycholog Lane Phillips próbują odkryć prawdę.
Czy uda się im opracować profil psychologiczny sprawcy, zanim będzie za późno?
Firefly Lane
Kristin Hannah
wyd. Świat Książki
Za wydawcą: Kate i Tully od dziecka wspólnie zmagały się z problemami, które zsyłał im los. Czy zdołają uratować swoją przyjaźń, której fundamenty skruszyła zdrada? Bestseller New York Timesa, na podstawie którego Netflix stworzył popularny serial. Wyjątkowa powieść mistrzyni pióra Kristin Hannah, autorki bestsellerów Słowik oraz Zimowy ogród.
TUTAJ znajdziecie dobrą ofertę.
Powrót
Nicholas Sparks
wyd. Albatros
Za wydawcą: Nicholas Sparks powraca z najnowszą powieścią w duchu I wciąż ją kocham i Pamiętnika!
Ukrywający się przed światem lekarz i dwie kobiety, których sekrety zmienią jego życie…
Trevor Benson nie zamierzał wracać do miasteczka New Bern w Karolinie Północnej. Głównie dlatego, że nie przewidywał, że podczas misji wojskowej, gdzie był lekarzem, dojdzie do tak strasznego wypadku jak ten, w którym został ranny. A wtedy stara, odziedziczona po dziadku chata, wydała mu się idealnym schronieniem.
Trevor zdecydowanie nie przewidywał też, że w New Bern znajdzie kogoś, kto poruszy jego serce. Kiedy jednak spotyka Natalie, zastępczynię miejscowego szeryfa, nie może przejść obok niej obojętnie. Ale nawet gdy wydaje się, że Natalie odwzajemnia jego uczucia, nadal pozostaje zadziwiająco odległa… A Trevor zastanawia się, co kobieta ukrywa.
Jego pobyt w New Bern dodatkowo komplikuje obecność ponurej nastolatki, Callie, która mieszka w przyczepie kempingowej przy drodze. Trevor ma nadzieję, że Callie wie coś o tajemniczej śmierci jego dziadka i za wszelką cenę próbuje wyciągnąć od niej wskazówki, które mogłyby rzucić na nią nowe światło.
Nieustępliwa chęć poznania prawdy pozwoli Trevorowi zrozumieć prawdziwe znaczenie miłości i przebaczenia. I da mu ważną lekcję – o tym, że w życiu, aby iść naprzód, często musimy wrócić do miejsca, w którym wszystko się zaczęło.
TUTAJ znajdziecie dobrą ofertę.
Polowanie na wiedźmy. Kronika kobiet niepodporządkowanych
Kristen J. Sollee
wyd. Znak Literanova
Za wydawcą: Wyrusz w podróż z przewodnikiem po historii polowań na czarownice w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Kristen Sollee opowiada, jak przez wieki nękano zielarki, akuszerki, szeptuchy, oskarżając je o czary, i jak po pokazowych procesach prowadzono je wprost na stosy.
Opisy torturowania wiedźm wymyślnymi narzędziami, takimi jak maski z krucyfiksem, dyby wstydu, koła do łamania kości, dziś przyprawiają o dreszcze. Jednak między XV a XVII wiekiem praktyki te były powszechne i często poddawano im kobiety, które nie chciały ulec męskiej dominacji.
Autorka bada historię wiedźm, opisuje czarne msze odprawiane z użyciem krwi niewinnych, sabaty i praktyki czarownic, tłumaczy źródła mrocznych obrzędów.
To kronika prześladowań kobiet świadomych i niezależnych, na które za nieposłuszeństwo czekały gilotyna, stos lub kamień u szyi i głęboka woda.
W dobie dyskusji nad rolą kobiety, gdy do głosu dochodzą konserwatywni populiści, którzy chcą rozdawać karty, by zabrać kobietom to, o co walczyły przez lata, warto przypomnieć sobie, do czego prowadził strach przed siłą płynącą z wiedzy, kobiecą seksualnością i mocą siostrzanej solidarności.
Kristen Sollee jest pisarką, kuratorką i pedagożką badającą powiązania sztuki, seksu i kultury. Pisała dla mainstreamowych i akademickich periodyków, w tym dla „The Huffington Post”, „NYLON”, „Time Out New York” czy „BUST”. Wykładała na uniwersytetach i przemawiała na konferencjach w Stanach Zjednoczonych i Europie. Jest założycielką feministycznej strony internetowej Slutist o charakterze sekspozytywnym oraz wykładowczynią w The New School. Jej doceniona przez krytyków książka Witches, Sluts, Feminists (Czarownice, dziwki, feministki) została wydana latem 2017 roku przez Stone Bridge Press i otrzymała pozytywne recenzje między innymi w „The Guardian”, „NYLON”, „BUST”.
TUTAJ znajdziecie dobrą ofertę.
DO BIBLIOTECZKI LIDII (przedszkolaka)
Choć poniższe tytuły są raczej dla nieco starszych dzieci, to jestem w stanie zaryzykować z nimi wcześniej.
Mordercza Adelka. To nie moja wina
Mr Tan, Miss Prickly
wyd. Znak Emotikon
Za wydawcą: Jak przeżyć w świecie, w którym nikt nie traktuje dzieci poważnie? Oto przepis Adelki: weź sporą dawkę czarnego humoru, dodaj szczyptę czułości i chomika grizzly, który pomoże ci podbić świat.
Adelka odkrywa, że aby zarobić duże pieniądze, nie trzeba się wcale napracować. Papier toaletowy sprzedawany na listki za piątaka (taniej nie będzie), napad rabunkowy na tatę (w końcu każda praca zasługuje na szacunek!), a może po prostu uśmiech, który okazuje się twardą walutą i można go wymieniać na spore ilości cukierków? Adelka nie zawaha się nawet zapędzić własnego kota do pracy. Koniecznie pod krawatem.
Pewne siebie dziecko to szczęśliwe dziecko! Psychologowie twierdzą, że z Adelką warto się zaprzyjaźnić i trenować z nią odwagę, pomysłowość i poczucie humoru. I uśmiech. A tym uśmiechem można próbować zapłacić za kilogram cukierków.
TUTAJ znajdziecie dobrą ofertę.
Łapa w łapę. Sekretne życie leśnych zwierząt
Ewa Zgrabczyńska
wyd. Znak Emotikon
Za wydawcą: Wyrusz w las razem z Nordem i Łajmą, odważnym rodzeństwem psów, i przeżyj z nimi niezwykłe przygody! Poznaj lisa Rudą Kitę, Warchlaka Dyzia albo wydrę Maksa.
Czy wiesz, że łajki mają zakręcone ogony dlatego, żeby niedźwiedzie nie mogły za nie złapać? A o tym, że jenoty, krewniacy psów, udają, że są nieżywe, kiedy się czegoś bardzo przestraszą? A czy przyszłoby ci do głowy, że świetliki świecą z… miłości?
TUTAJ znajdziecie dobrą ofertę.
Tata Oli jest chory
Thomas Brunstrom, Thorbjorn Christoffersen
wyd. Dwukropek
Za wydawcą: Tata Oli zachorował. Dopadła go męska grypa, która jest najgorszą grypą na świecie. Ola opiekuje się tatą i spełnia wszystkie jego zachcianki. Przynosi mu koc, przygotowuje posiłki, kupuje smakołyki, czyta książki… Ale tata czuje się coraz gorzej i spisuje testament.
TUTAJ znajdziecie dobrą ofertę.
Wynalazcy. Poznaj zwierzęta, które inspirują świat nauki
Christiane Dorion, Gosia Herba
wyd. Znak Emotikon
Za wydawcą: Jakie cuda techniki zawdzięczamy zwierzętom?
Poznajcie rekina, który wymyślił tak superszybki kostium pływacki, że jego używania zakazano na igrzyskach olimpijskich! I ślimaka – twórcę domku, który w środku jest zawsze zimny, nawet na pustyni!
Klimatyzacja? Ubrania przeciwdeszczowe? Tunele? Igła w strzykawce? To tylko niektóre z wielu wynalazków stworzonych dzięki zwierzętom. Bo to one wymyśliły mnóstwo rzeczy, z których korzystacie na co dzień. I wciąż wymyślają! Zobaczcie, jak fascynujący jest ich świat.
Pełna humoru i ciekawostek książka dla młodszych i starszych miłośników zwierząt!
Książka przepięknie zilustrowana przez jedną z najważniejszych polskich i światowych współczesnych ilustratorek – Gosię Herbę. Jej prace zdobiły takie czasopisma jak „Przekrój”, „The Washington Post” czy „Vanity Fair”.
TUTAJ znajdziecie dobrą ofertę.