Wpis w ramach cyklu na blogu, w którym wybieram nadchodzące premiery książkowe, na które warto zwrócić uwagę (wybór subiektywny i dość ograniczony, kolejność przypadkowa). Książki różne pod względem tematycznym, które z różnych przyczyn sama zapragnęłam mieć w swojej biblioteczce (choćby tej na czytniku). Nie zabraknie również pozycji skierowanych do najmłodszych – wszak miano kulturalnej mamy zobowiązuje. Korzystajcie i koniecznie podzielcie się swoimi styczniowymi wyborami (bo jest w czym wybierać – również w tytułach spoza mojej listy).
PREMIERY KSIĄŻKOWE | STYCZEŃ 2023
Cieszę się, że moja mama umarła – Jennette McCurdy
Prószyński i S-ka
Nie znam jej jako aktorki, w gruncie rzeczy nawet nie kojarzę. Ale jestem szalenie ciekawa jej debiutu i to nie tylko ze względu na ten szokujący tytuł – zwłaszcza, że jest to swego rodzaju pamiętnik…
Ta młoda dziewczyna od zawsze chciała być pisarką, niemniej jej mama miała inne co do niej plany i… zdaje się, że bez najmniejszych skrupułów je realizowała. Zapowiada się pełna niedowierzeń, szokująca wręcz lektura.
Muzyka nocy – Jojo Moyes
Znak JednymSłowem
Bo Jojo Moyes – taka moja czytelnicza słabość.
Jerozolima. Biografia – Simon Sebag Montefiore
Znak Horyzont
Bo, cytując wydawcę: Święte miejsce trzech wielkich religii. Pole bitwy ścierających się cywilizacji. Zarzewie krwawego fanatyzmu i kolebka idei pojednania. Od ponad trzech tysięcy lat fascynuje i przyciąga jak magnes. Jerozolima – Al-Quds – Jeruszalaim. Poznaj miasto, w którym zawiera się historia świata.
Magiczna chwila – Kristin Hannah
Świat Książki
Bo u mnie był najpierw film, a teraz chcę nadrobić zaległości w książkach (Firefly Lane również mam w planach). Ponoć ta Pani bardzo dobrze pisze. Z przyjemnością w końcu się o tym przekonam.
Chcę twojego życia – Amber Garza
Marginesy
Bo zapowiada się niezwykle intrygująca fabuła, w której bohaterka – Kelly Medina – okazuje się nie być jedyną. Jest jeszcze druga Kelly Medina w miasteczku, a bliższe zapoznanie jednej z drugą zdaje się, że nie przyniesie niczego dobrego… To może być dobre!
Poszukiwany ukochany – Beth O’Leary
Albatros
Bo podobali mi się „Współlokatorzy” spod pióra tej samej autorki.
I ponoć trwają już prace nad serialem na podstawie tej książki.
Jest ok. To dlaczego nie chcę żyć? – Małgorzata Serafin, Marek Sekielski
Agora
Bo zapowiada się bardzo mocna lektura. Trudny temat depresji, rozmowy z ludźmi, którzy żyli z nią na co dzień…Mój styczniowy „must read”.
Uwolniona. Jak wykształcenie odmieniło moje życie – Tara Westover
Czarna Owca
Bo to ponoć jedna z lepszych autobiografii w ogóle! A że lubuję się we wszelakich biografiach bardzo, to nie mogę przecież odpuścić sobie tej, o której Bill Gates mówi, że jest nawet lepsza, niż mówią. :)
Elmet – Fiona Mozley
Pauza
Równie bogata, dzika, mroczna i piękna, jak otoczenie samotnego domu w Yorkshire, „Elmet” to wspaniała opowieść o lojalności rodzinnej, porywający debiut o życiu na marginesie i sile przetrwania – mnie to przekonuje.
Ponadto powieść była nominowana do takich nagród jak Booker, Women’s Prize for Fiction, Dublin Literary Award czy International Dylan Thomas Prize.
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Z pamiętnika babci – Ellen DeLange
Kropka
Wzruszająca i ciepła opowieść o pielęgnowaniu wspomnień i przekazywaniu rodzinnych tradycji, a także o sile słowa, które może być ich nośnikiem i o pięknej relacji babci i wnuczki – a więc idealna w kontekście styczniowego święta i nie tylko. Na pewno znajdzie się w naszym domu.
Linie na twarzy babuni – Simona Ciraolo
CzytaLisek
Kolejna tematyczna książka. O różnych historiach i wspomnieniach zawartych w zmarszczkach na twarzach naszych ukochanych…
Sennik dla dzieci – Michał Rusinek
Nasza Księgarnia
Bo to pozycja nietypowa, ale jakże ciekawa. Zbiór zabawnych i błyskotliwych wierszyków, tłumaczących znaczenie wybranych obrazów z marzeń sennych, przepięknie zilustrowanych przez Marię Brzozowską.
365 dni cudowności – R.J. Palacio
Albatros
Bo mam nieskrywaną słabość do cud-historii R.J. Palacio i co tu dużo mówić – biorę wszystko.
Muminek i mały duch – Tove Jansson
HarperKids
Bo ta seria (Opowiadania z doliny Muminków) wydaje się być idealna, jeżeli chodzi o wprowadzenie dzieci w świat Muminków. Całostronicowe ilustracje robią swoje. W styczniu premierę mają trzy tytuły, z czego ja zacznę od „Muminka i małego ducha”. Jak dobrze pójdzie i pojawi się zainteresowanie u Lidki i Adasia, to na pewno zakupię kolejne tytuły. Dam znać.
Tajemnica Lost Lake – Jacquelline West
Wydawnictwo Literackie
Lektura dla młodzieży, ale przeczuwam, że może się spodobać również dla tych nieco starszych czytelników. Jest tajemnicze miasteczko, jakieś mroczne sekrety, trudna relacja dwóch sióstr… To musi być dobre. Osobiście jestem bardzo zaintrygowana.